News
Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.
Czym różni się glazura od terakoty?
Gdy budujemy nasz nowy dom, prędzej czy później będziemy musieli stanąć przed wyborem płytek. Często mówi się o nich „glazura i terakota”. Co oznaczają te pojęcia i czy poszczególne rodzaje płytek różnią się od siebie? Wszystko wyjaśnimy w dzisiejszym wpisie!
Piękna i delikatna glazura
Glazura i terakota różnią się od siebie składem i sposobem produkcji. Glazura wytwarzana jest z zanieczyszczonego kaolinu. Przypomina trochę wyroby porcelanowe, stąd potocznie wiele osób glazurę nazywa „płytkami fajansowymi”. Płytki z glazury dostępne są w wielu różnych kolorach i wzorach, ich dekoracyjność ogranicza w zasadzie tylko wyobraźnia producenta. Płytki zabezpieczane są szkliwem. Szkliwo sprawia między innymi, że stają się prawie całkowicie nienasiąkliwe, dzięki czemu można użytkować je w miejscach takich jak łazienka, czy kuchnia. Dzięki niemu glazurę można też myć detergentami. Ma ona jednak pewien minus. Płytki są stosunkowo delikatne i kruche, co sprawia, że cechuje je niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Płytki ceramiczne mogą kruszyć się i pękać, gdy upuścimy na nie coś ciężkiego. Dlatego glazurę użytkuje się tylko wewnątrz budynku, najczęściej wykorzystując ją na ścianach, a nie na podłodze.
Solidna terakota
Czym jest więc terakota? To produkt, który wytwarza się z drobnoziarnistej oczyszczonej gliny. Często nazywa się ją też „płytkami kamionkowymi”. Płytki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Terakota jest odporniejsza na uszkodzenia niż delikatna glazura. Kładzie się ją więc nie tylko na ściany, ale również i podłogi we wnętrzach budynków. Co ciekawe, terakotę można kupić też w wersji mrozoodpornej, której używa się do wykończenia schodów zewnętrznych, ganków i tarasów. Warto w tym momencie wspomnieć jeszcze o kolejnym rodzaju płytek – gresie. Płytki gresowe pod względem produkcji przypominają nieco płytki ceramiczne, jednak są trwalsze, nawet niż terakota. Gres jest do tego całkowicie mrozoodporny i nienasiąkliwy. Dlatego właśnie coraz więcej osób wybiera go do wykończenia podłóg w domu, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywa się najczęściej, a także na zewnątrz.