News
Tu dowiesz się wszystkich aktualności związanych z firmą Domeko.
Antypoślizgowość płytek – cecha którą nie sposób przecenić
Płytki są jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. W wielu pomieszczeniach zastępują panele lub drewniane parkiety. I choć najczęściej kojarzą się z łazienkami i kuchniami, doskonale sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu. Za ich popularnością przemawiają walory użytkowe. Trwałość, łatwość w utrzymaniu czystości oraz odporność na zarysowania to zaledwie część z nich. Równie cenioną cechą jest ich antypoślizgowość, którą identyfikuje się na podstawie symbolu R oraz skali cyfr od 9 do 13.
Dlaczego warto stawiać na antypoślizgowe płytki?
Antypoślizgowość płytek znacząco wpływa na komfort ich użytkowania. W praktyce oznacza to, że im wyższa klasa antypoślizgowości, tym większe bezpieczeństwo eksploatacji podłogi. Jak sama nazwa wskazuje, podłogi wyłożone antypoślizgowymi płytkami ceramicznymi minimalizują ryzyko poślizgnięć. Tym samym chodzenie po nich nie stwarza zagrożenia upadku, który może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Ta cecha zwiększa bezpieczeństwo poruszania się zarówno po suchych, jak i również mokrych powierzchniach.
Gdzie sprawdzą się antypoślizgowe płytki?
Płytki antypoślizgowe sprawdzą się w każdych warunkach. Są jednak miejsca, w których ich zastosowanie jest szczególnie ważne lub wynika z konieczności spełnienia odgórnie narzuconych standardów. Płytki wykazujące właściwości antypoślizgowe najczęściej wykorzystuje się w łazienkach, w których panuje wilgoć, a poza tym istnieje duże ryzyko zalania podłogi. Ich montaż zaleca się też na posadzkach pod kabiny prysznicowe, gdzie kontakt z wodą zwiększa podatność na poślizgnięcia. Poza tym stosuje się je w kuchniach, w których podłogi są narażone na zachlapania. Taka właściwość płytek jest również pożądana w korytarzach oraz na schodach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.